Przejdź do treści

Minister Tchórzewski: Nowy blok energetyczny w Elektrowni Kozienice to inwestycja kluczowa dla polskiego sektora energii

Zdjęcie do informacji

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Minister Energii Krzysztof Tchórzewski wzięli udział w uroczystości oddania do użytku bloku 1075 MW w Elektrowni Kozienice Grupy Enea. Wydarzenie odbyło się 19 grudnia 2017 r. w Kozienicach.

- Dzięki uruchomieniu nowego bloku jesteśmy bliżej odbudowy krajowego potencjału wytwórczego sektora elektroenergetyki - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zaznaczył, że oddany do użytku blok to kolejny krok ku stabilnej, bezpiecznej i nowoczesnej energetyce. - Takie inwestycje są niezbędne do tego, aby sektor energetyczny mógł odpowiadać na wyzwania, jakie staną przed nim w najbliższych latach – dodał. Nowy blok energetyczny o mocy ponad 1000 MW pozwoli w przyszłości zastąpić kilka innych, już wysłużonych, budowanych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Minister podkreślił, że Elektrownia Kozienice to jedna z kluczowych inwestycji polskiej energetyki. – Oddany blok to również przykład zastosowania najnowocześniejszych, innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań – dodał. Wysokosprawny blok energetyczny ma moc 1 075 MW brutto. Sprawność bloku wyniesie 45,6 proc. Blok będzie pracować na nadkrytycznych parametrach pary, dzięki temu uzyska tą samą ilości energii przy mniejszym zużyciu węgla i zagwarantuje optymalizację kosztów wytworzenia energii.

Szef ME podkreślił, że realizację nowych, kluczowych dla polskiej energetyki inwestycji, takich jak ta w Kozienicach, mają wesprzeć przepisy ustawy o rynku mocy, która po przyjęciu przez Parlament trafiła do podpisu Prezydenta RP. Po wejściu w życie przepisów, proponowanych w ustawie, wytwórcy energii elektrycznej, którzy wygrają aukcje mocy, będą otrzymywali wynagrodzenie nie tylko za energię dostarczoną do odbiorców, ale też za gotowość dostarczenia mocy (zdolności do wystarczającej produkcji energii) w okresach szczytowego zapotrzebowania. Pierwsze aukcje odbędą się już w przyszłym roku. Uruchomiany blok w Kozienicach będzie mógł wziąć udział w nich udział i ubiegać się o długoterminowy kontrakt.

***

Oddany blok nr 11 zwiększa moc wytwórczą Elektrowni Kozienice o 1/3 do poziomu 4 000 MW, dzięki temu Enea Wytwarzanie osiągnie 13 proc. udział w rynku produkcji energii elektrycznej. Nowa jednostka wytwórcza przedłuży funkcjonowanie elektrowni o co najmniej 40 lat. Co dziewiąty Polak będzie miał prąd w gniazdku pochodzący z Kozienic.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl