Przejdź do treści

Minister Tchórzewski: Polskie górnictwo to nasze wspólne dobro – razem budujemy jego silną pozycję

- Jestem dumny i cieszę się, że w dniu tego szczególnego święta, święta wszystkich górników mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że polskie górnictwo ma przed sobą dobrą przyszłość i perspektywę stabilnego rozwoju – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystej akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej. Wydarzenie z udziałem Premier Beaty Szydło odbyło się 1 grudnia 2017 r. w Rudzie Śląskiej. Wziął w nim udział również wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Podczas uroczystości minister Tchórzewski dziękował górnikom, pracownikom firm okołogórniczych, instytutów badawczych i wszystkim związanym z sektorem, za zaangażowanie w codzienną, pełną poświęcenia pracę i wspólny wysiłek budowania nowoczesnego polskiego górnictwa. Podkreślił, że dziś już nikt nie podważa tego, że nowoczesne górnictwo może być ważną i dynamicznie rozwijającą się gałęzią naszej gospodarki. - Zamiast o tym, czy w ogóle inwestować w sektor wydobywczy dyskutujemy dziś o tym, w jakim kierunku powinien się on rozwijać w kolejnych latach – mówił minister Tchórzewski.

Przypomniał, że Ministerstwo Energii konsekwentnie restrukturyzuje sektor. – Od samego początku funkcjonowania naszego rządu – rządu Pani premier Beaty Szydło – kierowało nami przekonanie, że węgiel to polskie „czarne złoto”, gwarancja bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, kluczowy i strategiczny polski surowiec – podkreślił szef ME. - Ostatnie dwa lata wymagały od nas determinacji oraz zdecydowanych działań. Przetrwaliśmy je wspólnie z Wami, wspólnie wypracowaliśmy plan naprawy i wspólnie wprowadziliśmy górnictwo na ścieżkę rozwoju – zaznaczył zwracając się do górników. 

Minister Tchórzewski przypomniał również, że przed sektorem wciąż jeszcze wiele wyzwań.  - Przeprowadzenie odbudowy tej branży wymaga wielu skoordynowanych ze sobą i rozłożonych w czasie działań. Jesteśmy na nie gotowi - w przyszłość polskiego górnictwa możemy patrzeć dziś z optymizmem – podkreślił.  

Wiceminister Tobiszowski zwrócił z kolei uwagę, że w obliczu wyzwań przed jakimi staje górnictwo, konieczne jest dalsze wzmacnianie poczucia stabilności wśród pracowników tego sektora. – Zależy nam na tym, żeby podejmując decyzję o pracy ludzie mieli poczucie, że wybierają stabilną branżę, która będzie się w najbliższych latach intensywnie rozwijać. Chcemy też, żeby wszyscy ci którzy pracują w górnictwie wiedzieli, że ich ciężka praca jest doceniana, że pracują w zawodzie, który daje im możliwość awansu i rozwoju – mówił wiceszef ME. W tym kontekście podkreślił konieczność wzmocnienia szkolnictwa zawodowego. – Dlatego konsekwentnie budujemy zaplecze fachowców i inspirujemy przywracanie szkół górniczych – dodał Tobiszowski.

Minister Energii wyróżnił odznakami honorowymi "Zasłużony dla Górnictwa RP" oraz stopniami górniczymi osoby wybitnie zasłużone dla rozwoju górnictwa. Najwyższy stopień górniczy "Generalny Dyrektor Górnictwa" został nadany, na wniosek Ministra Energii, przez Prezesa Rady Ministrów Panu Grzegorzowi Tobiszowskiemu, Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Energii.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl