Przejdź do treści

Minister Tchórzewski: Konkurencyjność i bezpieczeństwo energetyczne to fundamenty rozwoju sektora energii w Polsce

Zdjęcie do informacji

- Naszą ambicją jest nadążać za rozwojem energetyki na świecie, a w niektórych dziedzinach nawet ten rozwój wyprzedzać – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji EuroPOWER. W wydarzeniu, które odbyło się 8 listopada 2017 r. w Warszawie, udział wziął również podsekretarz stanu w ME Andrzej Piotrowski.

Przemawiający podczas otwarcia konferencji minister Tchórzewski podkreślił, że wyzwania jakie stają dziś przed polskim sektorem energii wymagają konsekwentnych i zaplanowanych działań. - Musimy zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne, jednocześnie dbając o to, aby sektor energii był konkurencyjny w ramach UE – mówił.

Zauważył, że bezpieczeństwo energetyczne jest, i w długiej perspektywie będzie, oparte na węglu. – Ma to uzasadnienie ekonomiczne i społeczne – mówił. Dodał, że istotne w tym kontekście jest rozwijanie czystych technologii węglowych oraz innowacji energetycznych.

Szef resortu energii zaznaczył również, że jedną z szans wzrost konkurencyjności sektora energii w Polsce jest m.in. rozwój elektromobilności. Podkreślił, że upowszechnienie transportu elektrycznego pozwoli również na efektywną walkę z niską emisją. - Ograniczenie emisji w miastach pozytywnie wpłynie na jakość powietrza – powiedział.

Z kolei wiceminister Piotrowski, który wziął udział w panelu „Konsument na rynku energii jako priorytet pakietu zimowego” podkreślał, że konieczne jest wprowadzenie takich mechanizmów, które pozwolą przedsiębiorcom na stworzenie produktów i usług atrakcyjnych dla konsumentów.

Zwrócił ponadto uwagę, że konsumenci dążą do dostępu do najtańszej, ale zarazem pewnej energii. - Priorytetem dla konsumenta jest pewna energia, dostarczona zgodnie z jego potrzebami – powiedział wiceminister. 

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl