Przejdź do treści

Ministrowie Tchórzewski i Piotrowski wzięli udział w Kongresie Nowego Przemysłu

Minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Rynek mocy jest potrzebny polskiej energetyce. Chcę, żeby ustawa została uchwalona jeszcze w tym roku - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas Kongresu Nowego Przemysłu. Konferencja odbyła się 11 października 2017 r. w Warszawie. W wydarzeniu wziął również udział wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Podczas konferencji minister podkreślił jak istotną kwestią, ze względu na bezpieczeństwo energetyczne, jest solidarność i współpraca regionalna państw członkowskich. Dodał, że jednocześnie ważna jest także suwerenność w rozstrzyganiu kluczowych zagadnień. - Państwa UE powinny same decydować o swoim miksie energetycznym i wdrażaniu rozwiązań, takich jak rynek mocy – powiedział. Minister poinformował, że chciałby, aby ustawa jak najszybciej została przyjęta. Dodał, że równocześnie trwają rozmowy z Komisją Europejską ws jej notyfikacji.

Wiceminister Andrzej Piotrowski natomiast wziął udział w panelu pn. „Klastry Energii – Idea, Oczekiwania, Praktyka”. Uczestnicy panelu dyskutowali o klastrach energii jako o sposobie na rozwój energetyki odnawialnej, działaniu pierwszych klastrów energii w Polsce, o ich modelach i potencjalnej opłacalności funkcjonowania. Minister Piotrowski podkreślił rolę samorządów jako partnerów dla klastrów, które mają szansę odegrać niebagatelną rolę w rozwoju regionów.

Wiceminister przypomniał także, że resort energii pracuje obecnie nad założeniami dla rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. - Klastry energii, prosumenci, wykorzystanie energii elektrycznej na cele grzewcze, czy też rozwój wysokosprawnej kogeneracji to szczególnie interesujące nas obszary – powiedział podsekretarz stanu w ME.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl