Przejdź do treści

Polsko-ukraińskie rozmowy o współpracy regionalnej

Minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Z uwagą przyglądamy się sytuacji na Ukrainie doceniając wysiłek włożony w reformowanie państwa i sektora energii – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas rozmów z Igorem Nasałykiem, ministrem energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy. Spotkanie odbyło się   4 października 2017 roku w Warszawie. W spotkaniu wziął również udział Pan Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. 

Ministrowie energii Polski i Ukrainy podkreślili znaczenie zmian w sektorze energetycznym Ukrainy dla zwiększenia zaufania do Ukrainy jako partnera gospodarczego. Odnieśli się pozytywnie do współpracy regionalnej m.in. w sektorze gazowym, w szczególności budowy interkonektora gazowego Polska - Ukraina i wykorzystania terminala LNG w Świnoujściu i połączenia z szelfem norweskim jako możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw do Ukrainy. Podkreślili konieczność podjęcia dynamicznych działań w celu przyspieszenia zwiększenia możliwości przesyłania gazu z Polski do Ukrainy.

Ministrowie zgodzili się, że rozwijanie infrastruktury energetycznej w regionie służy wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Omówiono także problematykę współpracy w sektorze elektroenergetycznym. Odnosząc się do współpracy w sektorze elektroenergetycznym, strona polska przedstawiła założenia strategii energetycznej kraju, w szczególności dotyczące realizowanej modernizacji sektora wytwórczego.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl