Przejdź do treści

Bliżej uregulowania kwestii deputatów węglowych. Poselski projekt ustawy w Sejmie

Minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Wicepremier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie energii Krzysztof Tchórzewski i Grzegorz Tobiszowski 29 września 2017 r. wzięli udział w briefingu parlamentarzystów Klubu Poselskiego Prawa i Sprawiedliwości. Tematem był poselski projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, który właśnie trafił do Sejmu.

Kwestia deputatów węglowych dla górniczych emerytów i rencistów wymaga uregulowania.  Sytuacja górnictwa do 2015 roku, czyli do powołania Ministerstwa Energii systematycznie się pogarszała. Spółki węglowe walczyły o przetrwanie. Były obawy, że zabraknie pieniędzy na wypłaty, rosło zadłużenie. W tej sytuacji kopalnie dramatycznie szukały oszczędności. Od 1 stycznia 2012 r. przedsiębiorstwa górnicze zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego przewidzianego przepisami wewnątrzzakładowymi dla emerytów i rencistów. To doprowadziło do zróżnicowania uprawnionych. Emeryci i renciści, którzy pracowali w kopalniach zlikwidowanych do 2007 roku dalej otrzymywali ekwiwalent z ZUS, a ci którzy pracowali w istniejących zakładach nie.

Deputat był elementem wynagrodzenia górników i świadczeniem dla emerytów i rencistów. Był rodzajem pewnego zobowiązania Państwa Polskiego wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę.  Dlatego w opinii Ministerstwa Energii sprawa powinna być jak najszybciej uregulowana.

Projekt ustawy dostosowany jest do możliwości budżetu państwa. Zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych. Koszt wprowadzenia ustawy kształtowałby się na poziomie 2,35 mld złotych. Warto przypomnieć, że  w pierwszym półroczu, tylko z samego VAT do budżetu państwa górnictwo wpłaciło ponad miliard złotych.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl