Przejdź do treści

Czwarta część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: Car-sharing, czyli po co kupować samochód skoro można go wynająć

Ikona z samochodami

Świat stoi u progu rewolucji transportu publicznego i indywidualnego.  Sposób korzystania z samochodu oraz jego status ulegają coraz większym zmianom. Zakorkowane ulice czy brak miejsc do parkowania w naturalny sposób ograniczają ruch pojazdów indywidualnych w centrach miast. Odpowiedzią na ten trend jest rozwój uwspólnotowionych form transportu. Jedną z najpopularniejszych jest tzw. car-sharing czyli system wypożyczalni miejskich.   

Korzyści car-sharingu

Car-sharing zapewnia swobodny dostęp do sieci pojazdów, z której można korzystać w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Pojazdy są dogodnie zlokalizowane na terenie, gdzie najczęściej mieszkają lub pracują ich potencjalni użytkownicy i są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Co więcej, kierowca korzystający z auta na minuty nie musi martwić się o opłaty związane z ubezpieczeniem samochodu, płatnościami za parking, kosztami napraw czy też zakupu paliwa lub energii elektrycznej.

Car-sharing jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają własnego samochodu, ale od czasu do czasu potrzebują auta, chcą wspierać poprawę środowiska naturalnego, potrafią korzystać z nowoczesnych rozwiązań lub też szukają sposobów, aby znacznie zmniejszyć wydatki na komunikację. 

Car-sharing w Polsce

W Polsce pojawia się coraz więcej możliwości skorzystania z tej formy transportu. Na wprowadzenie usługi car-sharingu decydują się obecnie kolejne miasta. Dziś możemy wypożyczyć tzw. samochód na minuty m.in. w Warszawie, Krakowie, czy Trójmieście. Już wkrótce do tego grona dołączy Wrocław, Poznań oraz Łódź.

Również sektor energetyczny nie pozostaje głuchy na potrzeby użytkowników i dostrzega rozwój najnowszych trendów w transporcie. Energa uruchomiła w Gdańsku usługę wynajmu samochodów, w której dostępne są jedynie auta elektryczne. W ostatnich latach firma utworzyła w Trójmieście sieć ładowania i jako pierwsza w Polsce przeprowadziła kompleksowe badania użytkowników aut elektrycznych. Uruchomienie usługi car-sharingu to następny krok w kierunku umożliwienia mieszkańcom Trójmiasta przetestowanie aut elektrycznych. To także możliwość, na  zebranie informacji, które pozwolą oferować w przyszłości  produkty i usługi dopasowane do rzeczywistych potrzeb użytkowników elektromobilności. Usługę carsharingu elektrycznego, dedykowaną swoim pracownikom, testuje również PGE SA.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl