Przejdź do treści

Minister Tchórzewski: Potrzebujemy nowoczesnego górnictwa, które będzie stanowiło trzon naszego bezpieczeństwa energetycznego

Minister energii Krzysztof Tchórzewski

- Nowoczesne górnictwo wsparte innowacyjnymi rozwiązaniami może sprostać wyzwaniom klimatycznym i udowodnić, że korzystanie z węgla jako źródła energii może być efektywne i bezpieczne dla środowiska – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas Międzynarodowego Forum Górniczego zorganizowanego przez JSW. Konferencja odbyła się 28 czerwca 2017 r. w Kopalni Pniówek.

Minister Tchórzewski podkreślił, że budowanie niskoemisyjnej gospodarki nie musi oznaczać całkowitego odejścia od węgla jako paliwa. – Węgiel jeszcze długo pozostanie naszym głównym nośnikiem energii, dlatego musimy zrobić wszystko, aby unowocześnić nasze górnictwo. Jest to niezmiernie ważne, zarówno dla sektora węgla koksowego, jak i energetycznego – dodał.

Zdaniem ministra Tchórzewskiego, międzynarodowe spotkania takie jak Forum Górnicze, wpisują się w zmianę podejścia do górnictwa. Minister podkreślił także, że Polska nie zgadza się z postulatem całkowitej dekarbonizacji. - Osiągnięcie postulowanego przez Komisję Europejską całkowitego wyeliminowania węgla z europejskiej gospodarki do 2050 r. oznaczałoby dla Polski wzrost cen energii o co najmniej 100 proc., co jest nie do przyjęcia przez obywateli i przedsiębiorców – podkreślił. Dodał również, że Polska zamierza dużym wysiłkiem zmniejszyć udział węgla w produkcji energii w 2050 r. do ok. 50 proc., wobec ponad 80 proc. obecnie.

Minister Tchórzewski zwrócił także uwagę, że Komisja Europejska notyfikowała program pomocowy dla polskiego górnictwa. – Jego celem jest ratowanie branży. Oznacza to, że KE akceptuje fakt, że polskie górnictwo i węgiel nadal są i będą potrzebne polskiej gospodarce – dodał.

Prezes JSW Daniel Ozon natomiast zauważył, że przejście do gospodarki opartej na zaawansowanych technologiach zbyt często utożsamia się z odejściem od gospodarki opartej na przemyśle surowcowym. – Polska energetyka długo jeszcze pozostanie oparta na węglu, a świat przez kolejne lata nie odejdzie od produkcji stali z wykorzystaniem koksu – podkreślił.

***

Konferencja International Mining Forum po raz pierwszy odbyła się w 2004 r. z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W środowisku górniczym zyskała prestiż, stając się platformą wymiany myśli naukowej i praktycznych inżynierskich rozwiązań na forum międzynarodowym. Biorą w niej udział przedstawiciele branży górniczej z całego świata. W tym roku na Śląsk przyjechali przedstawiciele sektora węglowego z Australii, RPA, Kanady i państw Ameryki Południowej.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl