Przejdź do treści

Wiceminister Kurtyka: Porozumienie Orlen Liteuva i Kolei Litewskich otwiera nowy rozdział w naszych relacjach

Wiceminister energii Michał Kurtyka

- Porozumienie pomiędzy ORLEN Lietuva i Kolejami Litewskimi  kończy wieloletnie spory i tym samym otwiera nowy rozdział w relacjach polsko-litewskich – mówi wiceminister energii Michał Kurtyka.

Zawarty kompromis przewiduje równy podział wzajemnych roszczeń, wynikających ze sporu o stosowanie opłaty infrastrukturalnej. Wypracowane zostało także porozumienie dotyczące wysokości taryf i wzajemnych zobowiązań, które obie strony uznały za konkurencyjne i korzystne biznesowo. Ustalony został również sposób stosowania opłaty infrastrukturalnej.

Zarówno PKN ORLEN jak i Koleje Litewskie zobowiązały się do zakończenia sporów sądowych dotyczących spraw, które są elementem porozumienia i nie angażowania się w postępowania w tym zakresie w przyszłości.

Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia odbudowy odcinka torów do Renge, rozebranego w 2008 r. Kwestia ta nie była przedmiotem negocjacji, ze względu na toczące się w Brukseli postępowanie.

W podpisaniu porozumienia wzięli udział prezes Zarządu PKN ORLEN Wojciech Jasiński, Premier Litwy Saulius Skvernelis oraz litewski Minister Transportu Rokas Masiulis.

 

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl