Przejdź do treści

Memorandum ws. Baltic Pipe podpisane

Zdjęcie do informacji

W Kopenhadze 9 czerwca 2017 r. szefowie rządów Polski i Danii podpisali memorandum w sprawie realizacji kluczowego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski projektu inwestycyjnego Baltic Pipe (Gazociągu Bałtyckiego). W oficjalnej delegacji polskiego rządu uczestniczył także wiceminister energii Michał Kurtyka.

Polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu Baltic Pipe, ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Jak podkreśliła premier Beata Szydło dla Polski to jest bardzo ważna inwestycja. - To kwestia związana z poprawą bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale też całego naszego regionu - dodała Premier Danii Lars Løkke Rasmussen wyraził nadzieję, że projekt ten wraz z odpowiednimi decyzjami zostanie zrealizowany i że będzie on korzystny dla Polski i Danii.

W memorandum premierzy Polski i Danii potwierdzili swoje wsparcie dla realizacji „Gazociągu Bałtyckiego” ze względu na wspólny cel, jakim jest zapewnienie mieszkańcom UE bezpiecznej, zrównoważonej, konkurencyjnej i taniej energii.

- Mamy do czynienia z absolutnie historycznym momentem, jeśli chodzi rynek gazu w Polsce i Europie – komentuje wiceminister Kurtyka. - Pierwszy statek z amerykańskim LNG oraz list intencyjny dotyczący strategicznej inwestycji, jaką jest Baltic Pipe, to namacalne przykłady realizacji polityki w zakresie dywersyfikacji źródeł dostaw tego, tak bardzo istotnego dla bezpieczeństwa energetycznego surowca – ocenia.

Więcej na ten temat na stronie Kancelarii Premiera                  

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl