Przejdź do treści

Postępowanie antymonopolowe przeciwko Gazpromowi tematem przewodnim Forum Gazowego V4

Postępowanie antymonopolowe przeciwko Gazpromowi tematem przewodnim Forum Gazowego V4

Unijne postępowanie antymonopolowe przeciwko Gazpromowi było głównym tematem „Forum Gazowego V4” zorganizowanego z inicjatywy Polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele państw V4 Czech, Słowacji i Węgier jak również przedstawiciele Bułgarii i Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej. Odbyło się ono 19 kwietnia 2017 r. w Warszawie.

Celem spotkania była wymiana poglądów na temat bieżących wydarzeń na forum europejskim w obszarze gazu ziemnego. Panel otwierający Forum poświęcono toczącemu się postępowaniu antymonopolowemu Komisji Europejskiej, które dotyczy nadużyć stosowanych przez Gazprom w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Dla Polski propozycje zobowiązań przygotowane przez Gazprom i zaakceptowane przez Komisję Europejską są dalece niewystarczające. - Liczymy na to, że przeprowadzona dyskusja pomoże w lepszym zrozumieniu tego problemu przez naszych partnerów i zaowocuje zwiększonym zaangażowaniem państw V4 w postępowanie antymonopolowe – podsumowuje Minister Michał Kurtyka. Podczas spotkania poruszono także kwestię zwiększenia przepustowości dla Gazpromu na gazociągu OPAL, będącego lądową odnogą pierwszej nitki Nord Stream i kontrowersji wywołanych projektem budowy Nord Stream 2.

W trakcie Forum rozmawiano również o solidarności między państwami członkowskimi UE w kontekście bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do Unii. Wspomniana solidarność jest bowiem jednym z kluczowych elementów, obecnie trwających negocjacji nad rewizją rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu ziemnego do UE. Na forum V4 Polska rozpoczęła także dyskusję , dotyczącą przyszłego przenoszenia poszczególnych przepisów zawartych w pakiecie „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” do legislacji gazowej.

Forum Gazowe V4 było drugą edycją wydarzenia w ramach trwającej od czerwca 2016 do lipca 2017 r. Polskiej Prezydencji.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl