Przejdź do treści

Minister Tchórzewski: Projekt zgazowania węgla to przyszłość energetyki

Minister energii Krzysztof Tchórzewski

- Podpisany dzisiaj list intencyjny w sprawie budowy instalacji zgazowania węgla to odważny krok ku przyszłości energetyki opartej na nowych technologiach – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas briefingu prasowego dotyczącego projektu Tauronu i Grupy Azoty. Spotkanie odbyło się 20 kwietnia 2017 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Minister Tchórzewski zwrócił także uwagę, że projekt jest szansą na zgazowanie pierwszego miliona ton węgla w 2020 r. – Liczę również, że np. dwa lata później będziemy mieli okazję skorzystać z tej technologii przy produkcji energii elektrycznej w nowym bloku o mocy 500 MW – dodał. Podkreślił ponadto, że projekt ten wpisuje się w obszar tzw. czystych technologii węglowych, wykorzystując krajowy węgiel kamienny.

Z kolei prezes Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk podkreślił, że spółka wspólnie z Grupą Azoty pokazuje, że rodzime surowce mogą być bazą do budowania nowego biznesu. – Obecne zużycie gazu ziemnego można zastąpić gazem syntezowym otrzymanym w wyniku zgazowania węgla – dodał.

***

Podpisany list intencyjny pomiędzy Tauronem a Grupą Azoty określa ogólne zasady rozpoczęcia współpracy nad projektem zgazowania węgla.

Szacowana wartość projektu wynosić będzie od 400 do 600 mln euro, w zależności od wybranej wersji technologicznej.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl