Przejdź do treści

Minister Tchórzewski: Zakup Elektrowni Połaniec przez Grupę Enea to ważna decyzja dla bezpieczeństwa Polski

Minister energii Krzysztof Tchórzewski

Ta transakcja wpływa na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski i gwarantuje pewność dostaw do odbiorców końcowych. Potrzebujemy takich inwestycji – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii podczas konferencji prasowej Grupy Enea 15 marca 2017 r. w Warszawie. Wspólnie z ministrem na pytania dziennikarzy odpowiadali prezes Enei Mirosław Kowalik i wiceprezes spółki Mikołaj Franzkowiak.

Minister Tchórzewski podkreślał, że zakup elektrowni w Połańcu to decyzja korzystna zarówno dla firmy, jak i dla całego sektora energetycznego – Dzięki niej zwiększamy pewność zasilania w Polsce południowo-wschodniej, a Enea staje się drugim producentem energii elektrycznej w Polsce  - ocenił.

Zaznaczył, że ta transakcja to również dowód, że rynek pozytywnie reaguje na kierunki polityki energetycznej wyznaczanej przez rząd. - Nie prowadzimy planowanej repolonizacji energetyki. Spółki podejmują działania opłacalne biznesowo. Tak jest również w tym wypadku – mówił.

Podkreślał także, że na bezpieczeństwo energetyczne trzeba patrzeć w kontekście wyzwań przed jakimi stanie sektor w niedalekiej przyszłości. – Musimy pielęgnować konwencjonalne źródła węglowe, które stanowią bardzo ważny element naszej niezależności energetycznej i szukać nowych rozwiązań takich jak np. rynek mocy – powiedział. Zaznaczył również, że inwestycja Grupy Enea w Połańcu to jeden z elementów kształtowania wzrostu gospodarczego Polski.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl