Przejdź do treści

Droga do połączenia KHW i PGG otwarta - porozumienie ze stroną społeczną podpisane.

Górnictwo - symbol graficzny.

Przedstawiciele wszystkich związków zawodowych podpisali 1 marca 2017 r. w Katowicach porozumienie w sprawie włączenia Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) do Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Dziś jeszcze minister energii Krzysztof Tchórzewski i wiceminister Grzegorz Tobiszowski spotkają się z inwestorami. Jutro natomiast odbędzie się spotkanie z instytucjami finansowymi.

- Negocjacje były trudne, ale podpisane dzisiaj porozumienie to kolejny krok w procesie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Strona społeczna wykazała się dużą odpowiedzialnością. Bez wątpienia na połączeniu spółek skorzysta branża, ale przede wszystkim pracownicy, którzy mają zagwarantowane stabilne miejsca pracy i nie będą się musieli bać o swoje wypłaty – skomentował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Zgodnie z porozumieniem Holdingowy Układ Zbiorowy zostanie rozwiązany, natomiast pracowników Holdingu obejmą zasady wynagradzania obowiązujące w Polskiej Grupie Górniczej. Dzięki temu pracownicy KHW będą mieli wyższe zarobki. Średnia pensja górników z KHW ma osiągnąć poziom przeciętnej płacy w PGG i wynosić 6225 zł.

W oświadczeniu załączonym do porozumienia Zarząd PGG udzielił gwarancji pracownikom, że warunki zatrudnienia i wynagrodzenia będą obowiązywały przez rok od fuzji, czyli do końca marca 2018 r. Do tego czasu ma zostać wynegocjowany nowy, wspólny układ zbiorowy pracy.

Ustalono  także, że w ciągu 2 tygodni powołane zostaną zespoły których celem będzie wypracowania rozwiązań dla ruchu Śląsk i kopalni Wieczorek. Na podstawie wyników ich prac zostanie podjęta decyzja o dalszej ewentualnej eksploatacji tych złóż.

Minister Tchórzewski o połączeniu PGG i KHW.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl